Poczytuję:

4 godziny na dobę
dmuchawce latawce
eskapista
Miszelkowy schowek
Jesienne urodziny
Kartonki
Boli Blog
świętojanki
ZUCH próbuje rysować


Kontakt
mój e-mail

RSS
sobota, 07 maja 2016

Gdy w środę szłam odebrać Pyzę ze szkoły zaczynało padać, zabrałam więc kalosze dla córeczki, żeby w drodze powrotnej mogła sobie poskakać po kałużach. Jeszcze na korytarzu szkolnym zakłada je, wśród okrzyków radości, pobłażliwie obserwowana przez starego szkolnego woźnego (fajny gość, za każdym razem gdy go widzę pomaga w czymś dzieciakom: przy otwieraniu drzwi, przy zablokowanym automacie na kanapki, zupełnie nie przypomina postrachu dzieci z mojej podstawówki )

Droga ze szkoły jest długa, najpierw idziemy brzegiem ulicy z rozrytym chodnikiem, który jest robiony "pasjami" - raz go robią, innym razem przenoszą się na drugi koniec ulicy, potem wracają. Pyza z radością odkrywa, że tonie po kostki w błocie, które zrobiło się z wysypanej przez robotników ziemi. Potem wewnętrzną uliczką manewrując wózkiem między źle zaparkowanymi samochodami. Dziś Pyza nie ma zamiaru prowadzić wózka, jest zajęta obskakiwaniem wszystkich kałuż.

- Pada deszcz, wiesz? - Pyza usiłuje złapać drobne krople na wysunięty języczek

- Wiem - odpowiadam - zapadał mi okulary

Mijamy zadbane, kilkunastoletnie ogrody i ładnie zagospodarowane uliczki. Jest tu fryzjer, warzywniak, kłamiący że to "własne uprawy" (odkryłam to podsłuchując pewnego razu rozmowę właścicieli), była nawet kawiarnia, ale ją zamknęli. Pub, w którym chyba głównie ogląda się mecze przy małym piwku, bez śpiewów i okrzyków.

Mijamy ruchliwe (jak na tę część miasta) skrzyżowanie i przechodzimy do nowszej części dzielnicy, z pustymi miejscami na domy  i uliczkami pełnymi nadziei na wyasfaltowanie. Tu często śmigaja samochody firm projektujących ogrody.

Pyzę zaczynają boleć nogi, zazwyczaj tę trasę pokonuje  rowerem, dziś, tak skacząc po wszystkich kałużach i obiegając uliczki dodała sobie co najmniej kilometr drogi. Ja, zawinięta w wielki brązowy sweter z kapturem, który pamięta jeszcze ciążę z Pyzą (i dla najciekawszych: jest zaprezentowany na starym blogowym zdjęciu powyżej) dzielnie pcham czarny wózek w białe kropki.

Braciszek pyzowy śpi niewzruszenie, jego nie zniechęci żaden deszcz, wiatr czy grad. Śpi z nosem w kołderce. Długie jasne rzęsy opierają się o różowe policzki.

Pyza przystaje, by ratować dżdżownice tonące w kałużach. Niestety, po całym dniu intensywnych opadów w wodzie pływają nędzne, różowe flaczki. Pyza wyławia je mimo to. Na ścieżce rowerowej znajduje kolejną, przejechaną na pół.  Wyrzuca na trawę jej ruszające się jeszcze części. Ze smutkiem zauważa rozjechane winniczki. Liczy po kolei ślimaki na drodze i poboczu.

Przez chwilę obserwujemy ślimaka, który w pełnym pędzie przemierza ścieżkę rowerową i niepomny na szczątki pobratymców kieruje się w stronę ulicy.

- Uratuję go - mówi Pyza i nasza wędrówka spowalnia jeszcze bardziej, ponieważ trzeba ratować wszystkie ślimaki i sprawdzać żywotność wszystkich dżdżownic.

Przez chwilę rozmawiamy o tym, czy dżdżownice to glisty i dlaczego tatuś tak na nie mówi.

- Bo jest historykiem - znajduję wyjaśnienie.

- Już wiem, dlaczego ślimaki mają skorupę - oznajmia Pyza po wnikliwej analizie kolejnego ślimaczego truchełka

- Żeby schować wrażliwe narządy?

- Nie, bo są w środku okropnie BRZYDKIE!

W trawie na poboczu jest mnóstwo ślimaków, winniczków, zwykłych, moze ogrodowych, nagich, istna ślimacza orgia. Córeczka pyta, jak się rozmnażają ślimaki i gdzie skłądają jajka.

- A co by było, gdyby ludzie byli obojnakami? Jak ślimaki? - przez chwilę jest zelektryzowana tą możliwością i luźno omawiamy alternatywną wizję rzeczywistości.

Po chwili kończy się ścieżka rowerowa i przechodzimy na drugą stronę ulicy, zjeżdżamy na wyboistą i bardzo błotnistą drogę; wózek podskakuje na wertepach, ale jestem spokojna o jego wytrzymałość. Ten model ma przede wszystkim duże kółka. Młody śpi mimo wstrząsów.

W kałużach pływa jeszcze więcej dżdżownic, znajdujemy też utopionego ślimaka

- To pięćdziesiąty piąty - oznajmia Pyza - i chyba ostatni

Stoimy przed naszym domem, na trawniku ucztuje horda kosów. Razem z Pyzą obserwujemy przez dłuższą chwilę, jak ptaki po kolei rzucają się z siatki między tulipany i kępy trawy (zagospodarowanie naszego trawnika wciąż ma etap in progress) by tryumfalnie odfrunąć z dżdżownicą w dziobie.

- Miałam taki cieżki dzień - oznajmia Pyza z westchnieniem, nie odrywając wzroku od szalejących ptaków.

Przez chwilę mam zamiar dodać z ramach "jamamgorzej" coś o wstawaniu w nocy, marudzeniu małego meteopaty czy braku kawy, ale po chwili rzucam tylko:

- Ty miałaś ciężki dzień? No to pomyśl o dżdżownicach!

10:45, julkanabalkonie
Link Dodaj komentarz »
piątek, 29 kwietnia 2016

Minął miesiąc.

Mamy za sobą wizyty praktycznie całej rodziny bliższej i dalszej, co nasz mały synek przyjął z wybitnym spokojem. Co innego ja, ale ja mogę sobie wyjść, bo ja mam słabsza kondycję nerwową i zmieniam temat lub opuszczam towarzystwo przy tematach dla mnie niewygodnych.

A teraz garść moich ulubionych hitów:

- co jesz? (spoko, nie odpowiedziałam, a co niedźwiedź)

- masz wystarczająco dużo mleka?

- bolało przy porodzie? (a chcesz posłuchać ze SZCZEGÓŁAMI?)

- ależ on się skarży, coś źle dziecku? Na co on tak się skarży? (na niskie zbiory orzeszków w Gibbonie)

Ale muszę przyznać, ze nic nie pobiło pytania, jakie otrzymałam po urodzeniu Pyzy, czyli (tarrram!):

- badałaś sobie mleko, czy jest dla niej odpowiednie?

...

Nie mówcie tego na wizytach "oględzinowych", chyba, że chcecie, zeby mama położyła na waszej kurtce niemowlaka bez pieluszki. 

 

15:13, julkanabalkonie
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Miesiac temu, dokładnie w Wielki Czwartek miałam straszną ochotę na Maka. Dokładnie na wrapa na ostro. Już nawet wybrałam sobie zestaw w aplikacji. Spoko, powiedziała moja siostra (chuda jak drut), w poprzedniej ciąży lądowałam w Maku codziennie.

- Nie ja - odpowiedziałam - mnie największy głód w środku nocy w czasie żadnej z ciąż nie wyrwał z łóżka.

Ale kiedy jak nie teraz, powiedziałam sobie, później może nie być czasu, bo termin porodu jakoś tak minął w pierwszy dzień wiosny, ale rzecz jasna byłam zajęta czymś innym - konsultacjami w szkole Pyzy, zakupami, nastawianiem żurku, basenem. Porodówka odpadała.

Zatem, w Wielki Czwartek postanowiłam odwiedzić McD. Ale moze po obiedzie. Wróciła Pyza ze szkoły, więc dałam jej jeść. Wieczorem jadę na ktg, więc po wizycie na pewno, obiecałam sobie otulając się kocem, bo sen mnie morzył w to deszczowe popołudnie.

Na wizycie lekarz stwierdził, że skoro słabiej czuje ruchy małego, to muszę to skontrolować w szpitalu, tak na wszelki wypadek.

Leń, pomyślałam o synku. I obibok, pewnie śpi, jak ja przez całe popołudnie. 

- No, ale po szpitalu szykuj się na Maka - powiedziałam do MM, bo postanowiłam zabrać go ze sobą na to badanie w szpitalu, tak na wszelki wypadek.Przed porodem Pyzy też miałam takie kontrole.

- Lutycka czy Polna - zapytał MM, bo wciąż nie podjęłam decyzji gdzie ostatecznie chcę rodzić.

- Na Lutycką bliżej - zdecydowałam, bo po przeprowadzce szpital mamy po drugiej stronie torów.

- A już rodzisz? - dopytał, gdy wiózł mnie z Pyzą to zwijałam sie na siedzeniu.

- A skąd - odparłam - w sumie nic nie czuję, żadnych skurczów, wierz mi, tego się nie da przegapić. A młody chyba zaczął się ruszać.

Na lutyckiej zapakowali mnie na oddział położniczy (bo skurcze chyba jednak są), polecili przespać noc a nazajutrz będziemy liczyć ruchy.

- Serio? - zapytałam, bo nagle zaczęłam wyczuwać inny plan spędzenia nocy - myślę, że teraz to kwestia kilku godzin.

To chyba nie była najspokojniejsza noc na porodówce. Rodził się wnuk jednej z położnych i wszyscy sobie gratulowali na korytarzu, o dwunastej lekarz, który mnie przyjmował biegał w stroju "operacyjnym", ja zaczęłam chodzić po korytarzu, bo słowa pielęgniarek nie korespondowały jakoś ze stanem mojego brzucha, a leżeć w łóżku w żadnym przypadku nie chciałam i nie mogłam. Jak się okazało, w tym szpitalu, niezależnie od wyznawanych wszem i wobec wartości "pod ktg się leży i koniec"

Wszystko przebiegało raczej standardowo, o czwartej zadzwoniłam po MM (wcześniej wysłałam go do chaty, zeby się przespał), ale pod koniec porodu okazało się, że tętno dziecka zanika, wpadł inny lekarz z krzykiem, zeby się nie pierdolić, tylko ciąć,  MM wyrzucili z sali a ja dostałam papierek do podpisania, że się zgadzam na cesarkę.

I tarram, o piątej wieźli mnie wrzeszczącą na salę operacyjną, z nakazem żeby nie przeć tylko spokojnie oddychać.

A pan w wielkim zielonym stroju trzymał mnie za głowę i powiedział bardzo dobitnie:

- Na sali operacyjnej mówimy sobie po imieniu, więc Julko, powiedz mi szczerze, o której godzinie ostatni raz jadłaś?

A wtedy ja, z czystym sumieniem i myśląc o wrapie odpowiedziałam:

- Przed piętnastą.

I to wszystko co w sumie pamiętam przez zgaszeniem światła.

 

09:19, julkanabalkonie
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 kwietnia 2016

Z przyjaciółką na spacerze.Obgadujemy nasze córki.

- Na pyrkon załozyła moją sukienkę z tiulem (z rozmiarówki mocno studenckiej) i kurtkę z ćwiekami

- I to uwielbienie dla pierścionków...

- W sumie mają sporo gotyckich ciuchów na dobry początek

- A potem pokażemy im Petera Steele,a

- Ale on nie żyje

- Do zmarłych tez można powzdychać

...

No, w sumie...

21:50, julkanabalkonie
Link Komentarze (2) »
piątek, 29 stycznia 2016

Chyba wszystkie dzieci mają zdolność do zabijania pytaniami  trudnymi, w dodatku bezbłędnie wybierając czas i miejsce, które nam wydają się zupełnie nieodpowiednie.

Poczynając od niewinnego "czy twój szef jest w ciąży, że ma taki duży brzuszek?" przez całą plejadę innych, intymnych, niewygodnych politycznie i towarzysko. Staramy się dawać odpowiedzi od razu, bo skoro zadała pytanie teraz, to potrzebuje odpowiedzi. A jak każde dziecko pyta i żąda odpowiedzi.

Czy wszyscy umrzemy.

Co to jest miesiączka.

Skoro ten pan nosi pistolet to znaczy, że on zabija ludzi.

Czy to kiedyś była świnka.

Dlaczego ona nie chce się ze mną zaprzyjaźnić.

Dlaczego dotykanie się jest przyjemne.

Czemu niektórzy całują się w usta ale nie wszystkich można tak całować.

Czy dwie ciocie mogą mieć dziecko.

Którędy dziecko wychodzi z brzuszka mamy.

Dlaczego nago chodzimy tylko w domu lub na basenie.

Skoro to są moje intymne miejsca, dlaczego mam je pokazywać jakiemuś obcemu panu (to u lekarza).

...

Lista jest długa i każdy rodzic może zaprezentować swoją. W pracy pytam o doświadczenia koleżanek mające starsze dzieci. Opowieści o "ciężkim miesiącu nastolatka, który przechodzi kolejny etap wszyscy-umrzemy" nie podnoszą na duchu, ale w pewien sposób hartują.

Ale są też pytania, które powodują, że obrywam jak pociskiem.

Dlaczego ludzie się zabijają.

Dlaczego ludzie zabijają dzieci.

Dlaczego inni na to pozwalają.

Do dziś pamiętam rozmowę z moja kumpelą, której właśnie urodził się maluch. Patrząc na śpiącego spokojnie synka powiedziała:

- Kiedyś będę musiała mu odpowiedzieć na pytanie o obozach koncentracyjnych.

20:08, julkanabalkonie
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 stycznia 2016

Z rozmów szkolnych...

Wychowawczyni: Pyza jest dość niezależna. Powiedziałabym, że jest typem buntowniczki. Nie można jej do niczego przekonać na siłę.

 

Tak, ciekawe, po kim to ma.

17:31, julkanabalkonie
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 listopada 2015

... a raczej pozwól niech sobie płynie. 

Robię z Pyzą dziwne rzeczy, na stole walają się gwiazdki, kartki, sznurki. Czasem nic konkretnego z tego nie wynika. A czasem zaskakuje mnie pyzowa pułapka na ludzi i pająki.

W niedzielę zapowiedziałam, że robimy kalendarz obserwacji zimy. Córeczka chyba wpadła w popłoch

("mamusiu, ty za bardzo lubisz przyrodę, tak mi się wydaje")

bo powiedziała, że ma plan zrobienia własnej gry planszowej. Zrobiła sama "Kocią grę", narysowała a'la chińczykową planszę z zaskakującą numeracją, dodała rysunki kotów (przewrotnie trafienie na kota opóźnia przejście bo kota trzeba pogłaskać), latających dywanów i pożerającego olbrzyma. Wszyscy domownicy grają w Kocią grę od dwóch dni.

Pieczemy razem ciastka z płatków zbożowych i kłócimy się o ilość cukru w jedzeniu.

- Mamo, chcesz cukierka?

- Nie.

- Biedny ten mój braciszek, nie będzie miał pojęcia co to słodycze - Pyza jest pełna współczucia

Na początku mojego L4 denerwowałam się, logowałam na pocztę firmową i zagadywałam koleżanki z pracy. Teraz mi to minęło. Moze dlatego, że miałam etap denerwowania się o dziecko. Nie, nie czytałam wypowiedzi innych matek w sieci. Wystarczyły mi wyniki badań, które na początku nie były najlepsze.

- Jest zupełnie podręcznikowy - powiedział lekarz ostatnio i to jakoś wpłynęło na moje olewactwo wszystkiego innego.

Poziom olewactwa zaczął rosnąć w miarę kolejnych badań, wyników i opinii lekarza, że "ten ktoś, kto wypatrzył niedomykalność zastawki miał raczej zły dzień". 

Mały ma policzone wszystkie paluszki u rączek i nóżek. Widziałam jego kręgosłup kreg po kręgu i chyba za dużo przekrojów penisa. Mała czaszka. Rączka przy buzi. Nóżki do góry.

Wyniki z prawidłowym kariotypem zachowam sobie na zaś, razem z oświadczeniem od psychiatry, że Pyza "jest normalna" (dawna batalia z przedszkolanką). Kiedyś je wyciągnę, gdy dzieciaki będą już dorosłe. Otworzę wino, zawołam latorośle i powiem im, żeby się nie przejmowały tak bardzo jak ja. 

 

13:07, julkanabalkonie
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 listopada 2015

Tymrazem jest trochę inaczej. Gdy koleżanka mówi mi, że wszystkie mi zazdroszczą i że wyglądam znacznie młodziej, to się śmieję zamiast tłumaczyć hormonowatością.

Tymrazem czuję się głupsza i bardziej olewająca. Wiele tematów, na myśl o których jeszcze pół roku temu budziłam się w nocy poszłosięjebać. 

Tymrazem mam przykład, że z wielkiej niewiadomej wyrasta mądre i dobre dziecko i są szanse, ze kolejne będzie takie samo.

Ale i tym razem nie gadamy dużo o maluchu, nawet imienia jeszcze nie wymyśliliśmy. 

Powiedziałam, ze przez kilka miesięcy na pewno będzie spać w naszej sypialni, w łóżeczku dostawionym tak, żebym mogła do niego sięgnąć. Pyza tak sypiała, nie płoszyło ją nawet to, gdy co chwilę sprawdzałam, czy oddycha.

W porządku, odpowiedział MM. A wiesz, gdy się obudziłem w nocy i przytuliłem cię to czułem, jak się rusza.

Gdy byłam mała, na łące za domem dziadków łapałam pasikoniki. Trzymałam je w pułapce z dłoni, ostrożnie, żeby ich nie zgnieść. Te duże mocno walczyły o wydostanie się na wolność i podskakiwały odbijając się mocnymi odnóżami. Mały w moim brzuchu też jest niewielki,a le gdy się rusza, czuję takie samo "skakanie".

-Pyzo, ile kończyn ma pająk?

- Osiem.

- A owady?

- Sześć.

- A twój brat?

- Cztery.

Wbrew temu, co powiedział ginekolog, czasem mam wrażenie, że ma ich więcej.

12:19, julkanabalkonie
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 03 listopada 2015

Kot uważnie obserwuje wschodzące słońce, mruży oczy i  z uporem wypatruje rzeczy widzianej tylko jemu. Staję obok niego i z miną posiadacza ziemskiego oceniam stopień pokrycia szronem ogródka. 

Wśród białych od kryształków szronu traw pomarańczowieją resztki dyni, która spadła z poręczy balkonu podczas piątkowej imprezy, teraz jedno oko dynioweg potwora spogląda w niebo.

W ostatniej skrzynce obija się kilka papryczek chili, które będę musiała zebrać (o ile zdążę), kilka dni wcześniej zleciłam wniesienie skrzynek z paprykami czereśniowymi na taras na pierwszym piętrze (mam nadzieję, że dojrzeją te, które nie zdążyły przed nadejściem chłodniejszych dni).

Pod płotem pałęta się kilka liści brzóz. Sąsiedzi po drugiej stronie drogi zaraz  po wprowadzeniu się do swojej połówki bliźniaka wycięli sześć brzóz, poświęcajac je na ołtarzu lepszego dostępu do światła (to raczej iluzja, bo i tak dostępu do strony południowej broni dom kolejnego sąsiada). Za te trupy znienawidziliśmy ich od razu; oni na pewno nie będą zapraszani na nasze imprezy halloweenowe. Pewnie nawet by nie chcieli, biorąc pod uwagę zamiłowanie do porządku i zamiatanie każdego listeczka, który upada na wybrukowany podjazd.

Nasz dom, duży i lekko nieporządny, po upływie dwóch lat od zamieszkania jest raczej zmieniony przez nas niż my przez niego. Nie zamieniłam sie w ganiającą ze ścierką panią z przedmieść, a MM w pana z kosiarką. MM, który w większości zaplanował wyposażenie bierze to pod uwagę i np. zamiast otwartych półek mamy dużo szaf i wysuwanych regałów, w których można utknąć bandę planszówek i sprzętów. Kanapy z pojemnikami na pościel kryją dodatkowe koce, bo notorycznie ktoś zostaje u nas na weekend po piątkowym graniu.

Kot ma dużo skrytek, Pyza ma pokój, w którym tylko śpi, bo woli zawsze coś robić z nami. Ha, poczekajmy, może jako nastolatka będzie się w nim barykadować. W przyszłym roku czeka nas remont gabineto-biblioteki, którą planujemy przerobić na pokój dla następnego malucha.

- Co zrobić, żeby mój brat miał brązowe oczy, jak ja? - pyta Pyza 

- Może będzie miał - odpowiadam - będziecie mieli dużo wspólnych genów.

- Anie nie będzie identyczny? - nagłe zagrożenie dla jej indywidualnosci wzbudziło pewien niepokój

- Nieee, skąd, pamiętasz, tłumaczyłam ci, w jaki sposób dzieci dostają geny rodziców. Ale na pewno będziecie podobni.

- Może mieć niebieskie oczy?

- Mało prawdopodobne, ale tak.

- O nie, niebieskie oczy u tatusia jeszcze zniosę, ale tylko u niego.

No i masz.

 

Na razie maluch zapewnia mi spokojne poranki, w sam raz do wykorzystania podczas przepięknej jesieni. Razem z kotem patrzymy, jak brzozy rosnące w pobliskim lasku zrzucają liście aż na perfekcyjnie zamieciony bruk sąsiadów.

08:24, julkanabalkonie
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 września 2015

Z wizytą u lekarza, który opiekował się mną w czasie ciąży z Pyzą. 

Lekarz: O, zmieniła pani nazwisko. Nowy dawca?

Ja: Nie, ten sam, zalegalizowaliśmy się.

Lekarz: Po co?

Ja: Zrobiliśmy fajną imprezę.

Lekarz: Ktoś się pobił?

Ja: Nie, ale mój ojczym wpadł do fosy. Było wiele radości, chociażby z tego powodu :)

Małe ma się dobrze, ma wszystkie rączki, nóżki, czaszkę i nosek. Uparcie nie chciało współpracować. 

Lekarz: A skłonność do oryginalnych butów jeszcze pani nie minęła...

No ludzie musza mnie z czymś kojarzyć, skoro zmieniłam (naprawdę charakterystyczne) nazwisko.

 

14:13, julkanabalkonie
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 53